Książki dla dzieci

Nastoletni superbohaterowie

Mają niewiele lat, chodzą jeszcze do szkoły, ale zostali obdarzeni niezwyczajną mocą. Dzięki niej wiodą podwójne życie – zamieniają się w superbohaterów i chronią ludzi przed złem. Oto Marinette i Adrien, niezwykła dwójka dzieciaków, których historię opowiadają liczne filmy, książki, komiksy. Swój byt w popkulturze zaczęli kilka lat temu od popularnej animacji Miraculum. Biedronka i Czarny Kot.

Zakręcona fabuła

Wszystko dzieje się w Paryżu. Marinette jest na pozór zwykłą nastolatką – skupioną na szkole, odrobinę nieśmiałą, trochę niezdarną. Kocha się w swoim szkolnym koledze, przystojnym i bogatym Adrienie, który jednak ledwie ją zauważa. Ale to oczywiście tylko jedna strona życia Marinette. Bo jest i druga – mroczna i pełna niebezpiecznych przygód. Dziewczyna zawdzięcza ją swoim kolczykom. Są to tzw. Miracula, magiczne przedmioty, dzięki którym nastolatka może zmieniać się w superbohaterkę Biedronkę, istotę o niezwykłych mocach.

Ale w mieście jest jeszcze jeden heros o podobnych właściwościach – tajemniczy Czarny Kot, bardzo zresztą zafascynowany Biedronką. Ona sama nie ma bladego pojęcia, że pod kocią maską ukrywa się Adrien, jej ukochany z liceum. Tak jak i jemu nawet przez myśl nie przejdzie, że żywiołowa Biedronka to fajtłapowata Marinette z liceum.

Ten skomplikowany układ uzupełnia Władca Ciem – wróg obojga dzieciaków, Jest to skończenie zły osobnik, również obdarzony nadzwyczajnymi mocami. Pozwalają mu one zmienić każdego w złoczyńcę i to właśnie jego działalność sprawia, że Biedronka i Czarny Kot ciągle mają mnóstwo roboty. Muszą naprawiać zło wyrządzone przez odrażającego Władcę Ciem. Ten zaś robi, co może, by zniszczyć moc obojga swoich antagonistów, próbując pozbawić ich cennych magicznych atrybutów…

Poza schematami

Serial „Miraculum. Biedronka i Czarny Kot” miał swoją światową premierę w 2015 r. i szybko podbił serca dziecięcej i nastoletniej publiczności. Od początku wyłamywał się ze schematu typowego dla większości tego typu filmów. Przede wszystkim nie była to produkcja amerykańska, ale japońsko-francusko-koreańska. Miejsce akcji – Paryż – również było nietypowe. Film wyróżniał się przy tym dopracowaną animacją, z mocno zaznaczoną ekspresją postaci, przepięknymi widokami Paryża, doskonale rozgrywanymi scenami walk.

Trudno się dziwić, że historia uwiodła młodych widzów i szybko wywędrowała z ekranu do książek, wyklejanek, gadżetów, akcesoriów. W dodatku jej popularność szybko się nie skończy. Na rok 2020 zapowiadany jest pełnometrażowy film aktorski o przygodach Biedronki i Czarnego Kota. A zatem kolejna atrakcyjna odsłona tej historii dopiero przed nami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *